Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD143K
RNF18FTD143K picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD143K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD143K.pdf
Availability of RNF18FTD143K
QUANTITY
RNF18FTD143K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD143K
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD143K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD143K
Related LinksRNF18F, RNF18FTD143K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD143K Details Description
Related parts for RNF18FTD143K
RES SMD 649K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD UPC8187TB 2.4GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES 310 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
PANEL STEEL 58.2 X 34.2" datasheet.pdf
BACKLIGHT 180X100MM ACCESS datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf