Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD15K8
RNF18FTD15K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD15K8
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD15K8.pdf
Availability of RNF18FTD15K8
QUANTITY
RNF18FTD15K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD15K8
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD15K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)