Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD18R2
RNF18FTD18R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD18R2
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD18R2.pdf
Availability of RNF18FTD18R2
QUANTITY
RNF18FTD18R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD18R2
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD18R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD18R2
Related LinksRNF18F, RNF18FTD18R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD18R2 Details Description
Related parts for RNF18FTD18R2
TIP REPLACEMENT CHISEL .062" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.0V 5TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
C-S-146 12-10 BUTT STEEL 900F datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH PP SILIC 0. datasheet.pdf