Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD1K69
RNF18FTD1K69 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD1K69
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD1K69.pdf
Availability of RNF18FTD1K69
QUANTITY
RNF18FTD1K69 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD1K69
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD1K69
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD1K69
Related LinksRNF18F, RNF18FTD1K69 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD1K69 Details Description
Related parts for RNF18FTD1K69
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .437 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf