Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD1M54
RNF18FTD1M54 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD1M54
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.54M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD1M54.pdf
Availability of RNF18FTD1M54
QUANTITY
RNF18FTD1M54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD1M54
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD1M54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD1M54
Related LinksRNF18F, RNF18FTD1M54 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD1M54 Details Description
Related parts for RNF18FTD1M54
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 5KV N2200 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 4.0960 MHZ 30.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 10% 1400VDC RAD datasheet.pdf