Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD237R
RNF18FTD237R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD237R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD237R.pdf
Availability of RNF18FTD237R
QUANTITY
RNF18FTD237R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD237R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD237R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD237R
Related LinksRNF18F, RNF18FTD237R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD237R Details Description
Related parts for RNF18FTD237R
IC 10-BIT A/D CONVERTER 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERMINAL ZDTPE 2.5/2 datasheet.pdf
POT 750K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES 39K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf