Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD43K2
RNF18FTD43K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD43K2
Brief Description
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD43K2.pdf
Availability of RNF18FTD43K2
QUANTITY
RNF18FTD43K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD43K2
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD43K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD43K2
Related LinksRNF18F, RNF18FTD43K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD43K2 Details Description
Related parts for RNF18FTD43K2
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CABLE MICRO-D 9POS-SNGL END 1.5' datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 2BN/50 AR UC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 1.5A 20VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf