Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD475K
RNF18FTD475K picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD475K
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD475K.pdf
Availability of RNF18FTD475K
QUANTITY
RNF18FTD475K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD475K
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD475K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)