Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD49K9
RNF18FTD49K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD49K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD49K9.pdf
Availability of RNF18FTD49K9
QUANTITY
RNF18FTD49K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD49K9
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD49K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD49K9
Related LinksRNF18F, RNF18FTD49K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD49K9 Details Description
Related parts for RNF18FTD49K9
MOSFET N-CH 500V 2.5A TO-262 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
HDR 11POS 2.54MM datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf