Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD66R5
RNF18FTD66R5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD66R5
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD66R5.pdf
Availability of RNF18FTD66R5
QUANTITY
RNF18FTD66R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD66R5
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD66R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD66R5
Related LinksRNF18F, RNF18FTD66R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD66R5 Details Description
Related parts for RNF18FTD66R5
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL 35PS 0.5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CON 1.0MM POWER PLUS datasheet.pdf
TRANS SJT 650V 4A TO-257 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT datasheet.pdf