Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD6K04
RNF18FTD6K04 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD6K04
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD6K04.pdf
Availability of RNF18FTD6K04
QUANTITY
RNF18FTD6K04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD6K04
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD6K04
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD6K04
Related LinksRNF18F, RNF18FTD6K04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD6K04 Details Description
Related parts for RNF18FTD6K04
IDC CABLE - MKS26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-SOEIAJ datasheet.pdf
MOD IPM DUAL 1200V 200A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 64 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 681 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf