Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD6K65
RNF18FTD6K65 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD6K65
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD6K65.pdf
Availability of RNF18FTD6K65
QUANTITY
RNF18FTD6K65 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD6K65
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD6K65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD6K65
Related LinksRNF18F, RNF18FTD6K65 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD6K65 Details Description
Related parts for RNF18FTD6K65
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES SMD 33.6KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf