Stackpole Electronics Inc. RNF18JTD18R0
RNF18JTD18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18JTD18R0
Brief Description
RES 18 OHM 1/8W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF18JTD18R0.pdf
Availability of RNF18JTD18R0
QUANTITY
RNF18JTD18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18JTD18R0
Internal Part NumberEIS-RNF18JTD18R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18JTD18R0
Related LinksRNF18J, RNF18JTD18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18JTD18R0 Details Description
Related parts for RNF18JTD18R0
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR MOD GEAR TOOTH 1.5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 9W STER 48-TQFP datasheet.pdf
IP66 DIGITAL PNP 2M CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 866 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 20A datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 279MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf