Stackpole Electronics Inc. RNF1FTD220K
RNF1FTD220K picture photo
Mfg. Part Number
RNF1FTD220K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF1FTD220K.pdf
Availability of RNF1FTD220K
QUANTITY
RNF1FTD220K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF1FTD220K
Internal Part NumberEIS-RNF1FTD220K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF1FTD220K
Related LinksRNF1F, RNF1FTD220K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF1FTD220K Details Description
Related parts for RNF1FTD220K
FIXED IND 27UH 265MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
FUSE 700A 1000V DIN 3 AR UR datasheet.pdf