Stackpole Electronics Inc. RNMF12FAD10K2
RNMF12FAD10K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FAD10K2
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FAD10K2.pdf
Availability of RNMF12FAD10K2
QUANTITY
RNMF12FAD10K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FAD10K2
Internal Part NumberEIS-RNMF12FAD10K2
SeriesRNMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FAD10K2
Related LinksRNMF12, RNMF12FAD10K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FAD10K2 Details Description
Related parts for RNMF12FAD10K2
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
IC BUS TXRX/REGISTER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMB datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf