Stackpole Electronics Inc. RNMF12FAD4K75
RNMF12FAD4K75 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FAD4K75
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FAD4K75.pdf
Availability of RNMF12FAD4K75
QUANTITY
RNMF12FAD4K75 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FAD4K75
Internal Part NumberEIS-RNMF12FAD4K75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FAD4K75
Related LinksRNMF12, RNMF12FAD4K75 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FAD4K75 Details Description
Related parts for RNMF12FAD4K75
HOLDER BATT STD 1/2A STEEL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED FBR OPTC GAAIAS HS TO-46 ST datasheet.pdf
OSC XO 7.3723MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.95V 5.95W datasheet.pdf