Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC18R2
RNMF12FTC18R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC18R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC18R2.pdf
Availability of RNMF12FTC18R2
QUANTITY
RNMF12FTC18R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC18R2
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC18R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC18R2
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC18R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC18R2 Details Description
Related parts for RNMF12FTC18R2
CONN RECEPT IDT 8POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO -18V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 200MA 1.15 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XFRMR ISOL 10BASE-T 1:1.41 SMD datasheet.pdf
HOLDER BATT 16MM COIN PC PIN datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf