Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC18R2
RNMF12FTC18R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC18R2
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC18R2.pdf
Availability of RNMF12FTC18R2
QUANTITY
RNMF12FTC18R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC18R2
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC18R2
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC18R2
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC18R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC18R2 Details Description
Related parts for RNMF12FTC18R2
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE VARIABLE CAP 34V SS-MINI datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.6"L X 6.4"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 8S FIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOD PIM PIC32MX270F256 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf