Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC20K0
RNMF12FTC20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC20K0
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC20K0.pdf
Availability of RNMF12FTC20K0
QUANTITY
RNMF12FTC20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC20K0
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC20K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC20K0
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC20K0 Details Description
Related parts for RNMF12FTC20K0
CONN PATCHBAY BLANK PANEL 1.75" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 738V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CABLE 3POS SOCKET STR 2M datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf