Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC2R20
RNMF12FTC2R20 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC2R20
Brief Description
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC2R20.pdf
Availability of RNMF12FTC2R20
QUANTITY
RNMF12FTC2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC2R20
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC2R20
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC2R20
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC2R20 Details Description
Related parts for RNMF12FTC2R20
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL datasheet.pdf
PWR OUTLET STRIP W/8 RECEPT 1 datasheet.pdf
IC CLK BUFF 18OUT 200MHZ 100LBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES .5 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC SENSOR 4990 OHM datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2UH T65 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf