Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC37K4
RNMF12FTC37K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC37K4
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC37K4.pdf
Availability of RNMF12FTC37K4
QUANTITY
RNMF12FTC37K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC37K4
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC37K4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC37K4
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC37K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC37K4 Details Description
Related parts for RNMF12FTC37K4
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 5A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 1000UM datasheet.pdf
HIGH SPEED 10MM MOSFET/IGBT GATE datasheet.pdf