Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTD562K
RNMF12FTD562K picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTD562K
Brief Description
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTD562K.pdf
Availability of RNMF12FTD562K
QUANTITY
RNMF12FTD562K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTD562K
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTD562K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTD562K
Related LinksRNMF12, RNMF12FTD562K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTD562K Details Description
Related parts for RNMF12FTD562K
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
LOT 10 FUSES GMS 5A datasheet.pdf
SHEET ELASTOMER 457.2X457.2MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 19POS 3' datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf