Stackpole Electronics Inc. RNMF14FAD2K20
RNMF14FAD2K20 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FAD2K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FAD2K20.pdf
Availability of RNMF14FAD2K20
QUANTITY
RNMF14FAD2K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FAD2K20
Internal Part NumberEIS-RNMF14FAD2K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FAD2K20
Related LinksRNMF14, RNMF14FAD2K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FAD2K20 Details Description
Related parts for RNMF14FAD2K20
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 0.5% SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 46 I/O 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf