Stackpole Electronics Inc. RNMF14FAD56K0
RNMF14FAD56K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FAD56K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FAD56K0.pdf
Availability of RNMF14FAD56K0
QUANTITY
RNMF14FAD56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FAD56K0
Internal Part NumberEIS-RNMF14FAD56K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FAD56K0
Related LinksRNMF14, RNMF14FAD56K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FAD56K0 Details Description
Related parts for RNMF14FAD56K0
CONN SOCKET 30POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf