Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTC300K
RNMF14FTC300K picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTC300K
Brief Description
RES 300K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTC300K.pdf
Availability of RNMF14FTC300K
QUANTITY
RNMF14FTC300K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTC300K
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTC300K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTC300K
Related LinksRNMF14, RNMF14FTC300K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTC300K Details Description
Related parts for RNMF14FTC300K
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V datasheet.pdf
CARD GUIDE VERT 4X0.076" BLK datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf