Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTC620R
RNMF14FTC620R picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTC620R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTC620R.pdf
Availability of RNMF14FTC620R
QUANTITY
RNMF14FTC620R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTC620R
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTC620R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTC620R
Related LinksRNMF14, RNMF14FTC620R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTC620R Details Description
Related parts for RNMF14FTC620R
DEV KIT FOR F020/F021/F022/F023 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9 A OLIVE datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 760MA 290 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf