Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD18K7
RNMF14FTD18K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD18K7
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD18K7.pdf
Availability of RNMF14FTD18K7
QUANTITY
RNMF14FTD18K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD18K7
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD18K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD18K7
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD18K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD18K7 Details Description
Related parts for RNMF14FTD18K7
CONN RCPT 20POS .050 IDC PNLMT datasheet.pdf
IC MMIC AMP MED POWER 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP SILICON 0.8PF 50V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 37C P 8" WHT JACKS NI datasheet.pdf