Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD18R2
RNMF14FTD18R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD18R2
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD18R2.pdf
Availability of RNMF14FTD18R2
QUANTITY
RNMF14FTD18R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD18R2
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD18R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD18R2
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD18R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD18R2 Details Description
Related parts for RNMF14FTD18R2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V .1A VMT3 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 14SO datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10H/AE10M/HDP10H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
DISPLAY 0.3" SGL 568NM GRN datasheet.pdf
CONN FLANGED SPADE 18-22AWG #6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf