Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD1K18
RNMF14FTD1K18 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD1K18
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD1K18.pdf
Availability of RNMF14FTD1K18
QUANTITY
RNMF14FTD1K18 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD1K18
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD1K18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD1K18
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD1K18 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD1K18 Details Description
Related parts for RNMF14FTD1K18
LED MIDGET FLANGE T1-3/4 28V WHT datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 91 OHM 5% AXL datasheet.pdf
MODULE PWR ENT 205V 16/20A SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 31MM datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT PIN datasheet.pdf