Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD422R
RNMF14FTD422R picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD422R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD422R.pdf
Availability of RNMF14FTD422R
QUANTITY
RNMF14FTD422R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD422R
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD422R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD422R
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD422R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD422R Details Description
Related parts for RNMF14FTD422R
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1/8-27NPT 20MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
IC MAIN PWR CTRLR QUAD 32-QFN datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/BLK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 45W datasheet.pdf
CAP TANT 60UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YEL SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TOOL TERM FIX MRF18 1.13MM OD datasheet.pdf