Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD499R
RNMF14FTD499R picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD499R
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD499R.pdf
Availability of RNMF14FTD499R
QUANTITY
RNMF14FTD499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD499R
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD499R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD499R
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD499R Details Description
Related parts for RNMF14FTD499R
Crystal 33.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MINI UHF JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL PP 8SOIC datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 250 V datasheet.pdf