Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD536R
RNMF14FTD536R picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD536R
Brief Description
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD536R.pdf
Availability of RNMF14FTD536R
QUANTITY
RNMF14FTD536R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD536R
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD536R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD536R
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD536R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD536R Details Description
Related parts for RNMF14FTD536R
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
7P MIN FEDERKO GEH datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf