Vishay/Dale RNR50H1001BSB14
RNR50H1001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1001BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1001BSB14.pdf
Availability of RNR50H1001BSB14
QUANTITY
RNR50H1001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H1001BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1001BSB14
Related LinksRNR50H1, RNR50H1001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1001BSB14 Details Description
Related parts for RNR50H1001BSB14
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IGBT BOOST CHOP 600V 225A SP1 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X5R 1206 datasheet.pdf