Vishay/Dale RNR50H1003FSBSL
RNR50H1003FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1003FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1003FSBSL.pdf
Availability of RNR50H1003FSBSL
QUANTITY
RNR50H1003FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1003FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1003FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1003FSBSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1003FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1003FSBSL Details Description
Related parts for RNR50H1003FSBSL
IDC CABLE - MKC34K/MC34G/MCS34K datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 MULTI-CH 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
OSC VCXO 13.824MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC EMBEDDED PC MAIN CLK 64TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3V 0.15A 6SON datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
NSCC RCPT HSG 1.5 WHT 2CKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf