Vishay/Dale RNR50H1202BRR36
RNR50H1202BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1202BRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1202BRR36.pdf
Availability of RNR50H1202BRR36
QUANTITY
RNR50H1202BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1202BRR36
Internal Part NumberEIS-RNR50H1202BRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1202BRR36
Related LinksRNR50H1, RNR50H1202BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1202BRR36 Details Description
Related parts for RNR50H1202BRR36
IC FLASH 1MBIT 55NS 32DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 1.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-TSSOP datasheet.pdf
ATM90E36A DEMO BOARD datasheet.pdf
FILT DSUB 15POS M-F ADPTR datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf