Vishay/Dale RNR50H1211BPBSL
RNR50H1211BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1211BPBSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1211BPBSL.pdf
Availability of RNR50H1211BPBSL
QUANTITY
RNR50H1211BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1211BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1211BPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1211BPBSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1211BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1211BPBSL Details Description
Related parts for RNR50H1211BPBSL
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 3.58MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DUAL PAR/SRL 64QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RF ANTENNA datasheet.pdf
18" DIP PLUG CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X8" CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15C PIN 10" YEL JACKS datasheet.pdf