Vishay/Dale RNR50H1401BRRSL
RNR50H1401BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1401BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1401BRRSL.pdf
Availability of RNR50H1401BRRSL
QUANTITY
RNR50H1401BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1401BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1401BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1401BRRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1401BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1401BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H1401BRRSL
SWITCH BASIC SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
SGE1510-2-0860L-2000C datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf