Vishay/Dale RNR50H1402BRRSL
RNR50H1402BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1402BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1402BRRSL.pdf
Availability of RNR50H1402BRRSL
QUANTITY
RNR50H1402BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1402BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1402BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1402BRRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1402BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1402BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H1402BRRSL
IC LINE RVR 3V QUAD DIFF 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 16HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10 M32 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 58POS datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 20A datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" BLK/YLL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 2UF RADIAL datasheet.pdf