Vishay/Dale RNR50H1502BPRSL
RNR50H1502BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1502BPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1502BPRSL.pdf
Availability of RNR50H1502BPRSL
QUANTITY
RNR50H1502BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1502BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1502BPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1502BPRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1502BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1502BPRSL Details Description
Related parts for RNR50H1502BPRSL
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS M-F 10M datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 3PH DIN MNT 3PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
D-602-0106 datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 24"WIRE datasheet.pdf