Vishay/Dale RNR50H1502FSBSL
RNR50H1502FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1502FSBSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1502FSBSL.pdf
Availability of RNR50H1502FSBSL
QUANTITY
RNR50H1502FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1502FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1502FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1502FSBSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1502FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1502FSBSL Details Description
Related parts for RNR50H1502FSBSL
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOOL DIE AMPLI-BOND 69051 4AWG datasheet.pdf
XFRMR MODULE LAN 10/100BT 16P SM datasheet.pdf
AMMETER 0-100A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.8K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN RETAINER datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 20A 32VDC BLADE datasheet.pdf