Vishay/Dale RNR50H1502FSRSL
RNR50H1502FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1502FSRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1502FSRSL.pdf
Availability of RNR50H1502FSRSL
QUANTITY
RNR50H1502FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1502FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1502FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1502FSRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1502FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1502FSRSL Details Description
Related parts for RNR50H1502FSRSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR 64-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf