Vishay/Dale RNR50H1841BRB14
RNR50H1841BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1841BRB14
Brief Description
RES 1.84K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1841BRB14.pdf
Availability of RNR50H1841BRB14
QUANTITY
RNR50H1841BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1841BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H1841BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1841BRB14
Related LinksRNR50H1, RNR50H1841BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1841BRB14 Details Description
Related parts for RNR50H1841BRB14
SWITCH PUSH DPST 16A 125V datasheet.pdf
FUSE 2A 2100V 20X127MM IEC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf