Vishay/Dale RNR50H1841BRB14
RNR50H1841BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1841BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.84K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1841BRB14.pdf
Availability of RNR50H1841BRB14
QUANTITY
RNR50H1841BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1841BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H1841BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1841BRB14
Related LinksRNR50H1, RNR50H1841BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1841BRB14 Details Description
Related parts for RNR50H1841BRB14
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 950MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 212 I/O 289CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf