Vishay/Dale RNR50H1961FRRSL
RNR50H1961FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1961FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1961FRRSL.pdf
Availability of RNR50H1961FRRSL
QUANTITY
RNR50H1961FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1961FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1961FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1961FRRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1961FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1961FRRSL Details Description
Related parts for RNR50H1961FRRSL
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 50V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL INLINE M23 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 12V 60W datasheet.pdf
COMPACT FLASH 6 32GB SLC ET IND datasheet.pdf
IC TRANS NPN 1A 80V SOT1061 datasheet.pdf