Vishay/Dale RNR50H2403BRB14
RNR50H2403BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H2403BRB14
Brief Description
RES 240K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H2403BRB14.pdf
Availability of RNR50H2403BRB14
QUANTITY
RNR50H2403BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H2403BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H2403BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H2403BRB14
Related LinksRNR50H2, RNR50H2403BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H2403BRB14 Details Description
Related parts for RNR50H2403BRB14
IC DRIVER LED DISP 8DGT 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
ICOLATOR RECEPTACLE 1550NM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf