Vishay/Dale RNR50H2403BRBSL
RNR50H2403BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H2403BRBSL
Brief Description
RES 240K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H2403BRBSL.pdf
Availability of RNR50H2403BRBSL
QUANTITY
RNR50H2403BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H2403BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H2403BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H2403BRBSL
Related LinksRNR50H2, RNR50H2403BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H2403BRBSL Details Description
Related parts for RNR50H2403BRBSL
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CB BTS FT 45 20 ASY datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT PIN datasheet.pdf