Vishay/Dale RNR50H2430FSRE6
RNR50H2430FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H2430FSRE6
Brief Description
RES 243 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H2430FSRE6.pdf
Availability of RNR50H2430FSRE6
QUANTITY
RNR50H2430FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H2430FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50H2430FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H2430FSRE6
Related LinksRNR50H2, RNR50H2430FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H2430FSRE6 Details Description
Related parts for RNR50H2430FSRE6
IC DSP FIXED-POINT 532-BGA datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0605 datasheet.pdf
BOARD MULTI-CHANNEL TEST & PROG datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC TRPL DS3/E3 TXRX 400-PBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf