Vishay/Dale RNR50H3011BRBSL
RNR50H3011BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H3011BRBSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H3011BRBSL.pdf
Availability of RNR50H3011BRBSL
QUANTITY
RNR50H3011BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H3011BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H3011BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H3011BRBSL
Related LinksRNR50H3, RNR50H3011BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H3011BRBSL Details Description
Related parts for RNR50H3011BRBSL
TVS DIODE 24VWM SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FUSEBLOCK ADDR 13/32 X 1 1/2" QC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf