Vishay/Dale RNR50H3011BRRSL
RNR50H3011BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H3011BRRSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H3011BRRSL.pdf
Availability of RNR50H3011BRRSL
QUANTITY
RNR50H3011BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H3011BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H3011BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H3011BRRSL
Related LinksRNR50H3, RNR50H3011BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H3011BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H3011BRRSL
IC BUCK MOSFET DRIVER 14-HTSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf