Vishay/Dale RNR50H3742BRBSL
RNR50H3742BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H3742BRBSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H3742BRBSL.pdf
Availability of RNR50H3742BRBSL
QUANTITY
RNR50H3742BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H3742BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H3742BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H3742BRBSL
Related LinksRNR50H3, RNR50H3742BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H3742BRBSL Details Description
Related parts for RNR50H3742BRBSL
RES MO 3W 27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN SPLICE 19-22AWG THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MOD RX HYBRID 418.0MHZ SM-20L datasheet.pdf
BEAM DEFLECTOR FOR ULTRASONIC datasheet.pdf
CORD 3 POS FEMALE/MALE 1M 22 AWG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23 datasheet.pdf